Turystyczny lot na Księżyc w 2015 roku?- jeden bilet już sprzedany!

Taki widok ujrzą pierwsi księżycowi turyści w 2015 roku! (zdjęcie ze statku Zond 8 lata 60te)

 

Znane sylwetki koni roboczych Rosyjskiego Programu Kosmicznego jakimi są Sojuzy rzadko kiedy kojarzą się z olbrzymim potencjałem jaki reprezentowały, reprezentują i jeszcze długo reprezentować będą w zakresie załogowej astronautyki. Jest to historia mająca już 45 lat a najciekawsze być może jest jeszcze przed tą konstrukcją- turystyczny lot na Księżyc!  

Myślę że mogę zaryzykować stwierdzenie, że poruszając temat podboju kosmosu wśród znajomych czy przypadkowych osób zazwyczaj spotykam się z niepoważnym podejściem do osiągnięć Rosjan w kosmosie. Filmy i zachodnie programy nie ułatwiają zmiany poglądów. Powiedzmy sobie szczerze wszędzie widzimy konstrukcje amerykańskie. Program Apollo posadził człowieka na Księżycu a wahadłowce…cóż, one tak świetnie się prezentowały! Tymczasem statki kosmiczne Sojuz od 1971roku roku obsługiwały 7 stacji Salut/Almaz, wielomodułową stację Mir oraz do chwili obecnej ISS. Podczas jednej z misji wykonały jedyny w historii lot od jednej stacji kosmicznej do drugiej (ponieważ był czas w którym Rosja miała 2 stacje na orbicie jednocześnie). Teraz być może przyszedł czas żeby po pięciu dekadach od ich skonstruowania zostały użyte do celu dla jakiego je stworzono. Załogowego lotu na Księżyc, gdyż takie było ich pierwotne przeznaczenie. Gdy Rosjanie przegrali wyścig kosmiczny i ich ostatnia księżycowa rakieta wybuchła podczas startu niszcząc jedyny egzemplarz księżycowego Sojuza zapewniono im życie w innej roli- kosmicznych taksówek. Ten stan rzeczy może ulec zmianie jeżeli program Deep Space Expedition Alpha (DSE- Alpha) dojdzie do skutku.

DSE- Alpha został zaproponowany w 2005 roku jako pierwszy turystyczny lot na Księżyc (przelot bez lądowania oczywiście). Misja jest organizowana przez firmę Space Adventures która wysłała na orbitę pierwszych kosmicznych turystów. Plany zakładają wykorzystanie zmodyfikowanego Sojuza TMA do którego zostałby dołączony stopień transferowy. On właśnie skierowałby statek na trajektorię wokółksięzycową. Z dwóch miejsc dostępne jest już tylko jedno gdyż w 2011 roku jeden bilet został sprzedany za 150mln dolarów.

Jak wyglądałaby taka misja?

Tak jak zostało to obmyślone w 1962 roku! Przypominam że w latach 60tych Rosjanie wysłali 7 Sojuzów (w takim wariancie statki nazywały się Zond) na trajektorię wokółksiężycową. W czasie jednej z 7 misji ludzie, gdyby znajdowali się na pokładzie, nawet by przeżyli ale o problemach za chwilę.

Koncepcje są dwie. Pierwsza bezpośrednia proponuje coś takiego:

W dniu pierwszym rakieta Sojuz wystrzeliwuje na orbitę statek zmodyfikowany statek Sojuz TMA . Na jego pokładzie znajduje się rosyjski dowódca i dwóch kosmicznych turystów. Gdy to się powiedzie to dnia następnego zostaje wystrzelona rakieta Zenit. Na jej szczycie znajduje się sprawdzony i dobrze znany zainteresowanym stopień transferowy o nazwie Blok D. W trzecim dniu misji następuje spotkanie obydwu elementów na orbicie i odpalenie silników rakietowych które wynoszą sojuza na trajektorię trans-księżycową. Lot trwa dwa dni by szóstego przybyć do celu. Następuje zbliżenie do Księżyca przelot nad jego drugą niewidoczną nigdy z Ziemi stroną. Po tym okrążeniu następuje dwudniowy lot trajektorią swobodnego powrotu. Ciekawostką jest fakt że załogowo ten rodzaj trasy został wykorzystany tylko raz. Podczas nieudanej misji Apollo 13. W dniu dziewiątym i ostatnim następuje separacja modułów Sojuza i kapsuła wchodzi w ziemską atmosferę.

Space Adventures przygotowało też rozszerzony plan misji (w końcu pamiętajmy że dwóch turystów zapłaciło razem 300mln dolarów. Coś im się należy). Ta wersja przewiduje najpierw lot do ISS gdzie turyści spędziliby kilka dni.

Czy to będzie ten najzwyczajniejszy Sojuz jaki znamy?  

W zasadzie tak. Zmiana będzie dotyczyła wymiany tarczy ablacyjnej w kapsule na grubszą która umiałaby ochronić ją przed wejściem w atmosferę przy drugiej prędkości kosmicznej (jest dużo goręcej!). Ponadto zamontowanoby inny system komunikacji umożliwiający łączność z tak dużej odległości. Lot zaplanowano wstępnie na 2015 rok.

Niebezpieczeństwa

Jeden z głosów krytycznych ale mający też największą wagę dotyczy bezpieczeństwa takiego lotu. Przypomnijmy sobie, że podczas lotów rosyjskich ZONDów (przypominam- zmodyfikowany bezzałogowy Sojuz) zdarzyło się wiele nieprawidłowości. Jeden Zond się rozhermetyzował a reszta weszła w atmosferę na powrocie pod złym kątem. Gdyby załoga znajdowała się na pokładzie zginęłaby. Całkowity sukces odnotował tylko jeden ostatni Zond.

Poniżej przedstawiam jak wyglądał historyczny Zond a jeszcze niżej zdjęcie jednego ze starych sojuzów które idealnie pokazuje wielkość statku w porównaniu do człowieka. Czy na 9 dni lotu to dużo? Zapytamy się turystów jak wrócą!

Po więcej informacji zapraszam tu: http://www.space.com/1425-space-adventures-offers-moon-future-tourists.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s