A może statki kosmiczne nie są do podróży w ogóle potrzebne? – odejście od fizyki Newtonowskiej

 

Chciałbym zmierzyć się z rewolucyjną koncepcją zupełnie inną niż te proponowane we wcześniejszych wpisach. Nie jest ona rewolucyjna w środowisku fizyków kwantowych, ale dla większości ludzi może brzmieć to jak magia. Jeżeli ktoś z was powie, że fantastyka naukowa nijak ma się do prawdziwej nauki to po zapoznaniu się z Tą teorią, uzna fantastykę jako całkiem rozsądne popularyzowanie wiedzy naukowej. Zaznaczam jednocześnie, że cała dalsza część wpisu to hipoteza. Jest to obraz świata proponowany przez fizyków, z których wiele rzeczy wymaga sprawdzenia eksperymentalnego.

Pamiętacie film K-Pax? Przedstawił on niesamowicie oryginalną koncepcję podróży kosmicznej. Przemieszczania się samym umysłem. Prot (Kevin Spacey), bo tak każe o sobie mówić pacjent szpitala psychiatrycznego, twierdzi, że jest kosmitą. Jak sam mówi, jego rodzinny dom to oddalona o tysiąc lat świetlnych planeta K-PAX, na której życie wygląda zupełnie inaczej niż u nas. W czasie jednej ze scen udowadnia lekarzowi, że umie w natychmiastowy sposób przenieść się na inną planetę. Gdy wszyscy widzowie czekali ( oraz sam psychiatra) na jakiś efekt. Prot powiedział, że właśnie tam był i już wrócił. Gdy oglądałem ten film kilkanaście lat temu pomyślałem sobie, że tak wygląda oszczędzanie na efektach specjalnych. Jednak gdy poznałem trochę (albo i więcej niż trochę) fizykę nie wiem czy nie jest to najbardziej rozwinięty sposób na pokonanie wielkich przestrzeni kosmosu. Żeby uznać go za realny trzeba by dokonać rewolucji w nauce i przyznania, że to fizyka kwantowa jest naturalnym prawem świata- kolorową fotografią przy której nasza codzienna fizyka Newtonowska wydaje się być czarno-białą kserokopią.

Znany naukowiec i jeden z ojców odkrycia fizyki kwantowej Werner Haisenberg stwierdził: „Można właściwie powiedzieć, że fizyka kwantowa sprowadziła naukę z drogi materii, którą kroczyła”. Właśnie materia jest dobrym punktem wyjścia, gdyż fizyczność świata zdaje się być boleśnie bezdyskusyjna. Przez rzeczy, które widzisz i możesz dotknąć jak chociażby komputerowa mysz na której trzymasz rękę (około 80% szans, że trafiłem) jesteśmy utwierdzani w poczuciu, że to wszystko co widzimy jest niezwykle solidne i realne. Jak jednak przekonują nas legendy fizyki Max Planck, wspomniany Haisenberg, Bohr czy Einstain to wrażenie solidności materii to fikcja.

ojcowie współczesnej fizyki

W 1982 roku miało miejsce pewne wydarzenie. Na Uniwersytecie w Paryżu zespół, pod kierunkiem fizyka Alaina Aspekta dokonał pewnego eksperymentu. Gdy trafiłem na to nie mogłem wyjść ze zdziwienia, że nie usłyszałem o nim w żadnym z popularnonaukowych programów. Może to jakiś pseudonaukowiec? Pomyślałem sobie. Jak się okazało, jeżeli nie zaglądacie do naukowych czasopism, nazwisko Aspect może być wam zupełnie nieznane. Gdy ja tam zajrzałem przekonałem się, iż jego odkrycie może zmienić oblicze nauki. Dla ścisłości Aspect jest pierwszym naukowcem, który udowodnił doświadczalnie teorię splątania kwantowego z 1935 roku.

W 1935 roku na Albert Einstein wraz z innymi naukowcami przeprowadził eksperyment myślowy znany jako „paradoks EPR”. Najogólniej rzecz biorąc dotyczył on tego, że według modelów dwie cząsteczki splątane ze sobą kwantowe potrafią komunikować się ze sobą natychmiast mimo znacznego nawet oddalenia się od siebie. Łamało to w oczywisty sposób Teorię Względności Einsteina która jasno mówiła, że NIC nie może się poruszać szybciej od światła. Dotyczy to też informacji przekazywanej między cząsteczkami. Uczony nie lubił splątania kwantowego i określił je „Upiornym oddziaływaniem na odległość”… po wielu latach przyznał, że się mylił.

Aspect w swoim eksperymencie potwierdził, że cząstki, takie jak elektrony są w stanie komunikować się ze sobą w natychmiastowy sposób, niezależnie od dzielącej je odległości. Nie ma znaczenia, czy znajdują się one od siebie o odległość na wyciągnięcie ręki czy też dzieli odległość jak pomiędzy gwiazdami. W jakiś sposób każda cząstka wydaję się zawsze wiedzieć, co robią inne. Oprócz pokonania ograniczenia Teorii Względności poruszanie się obiektów z prędkością większą niż szybkość światła znosi również bariery czasu. Ta perspektywa grożąca rewolucją spowodowała, iż część fizyków próbowała odrzucić odkrycia Aspecta.

To nie wszystko!

Kilka lat temu doszło do kolejnego przełomowego odkrycia. Naukowcy pracujący przy wykrywaczu fal grawitacyjnych GEO 600 od wielu miesięcy zastanawiali się nad dziwnym szumem, rejestrowanym przez ich urządzenie. Craig Hogan, fizyk z Fermilab, zaproponował teorię, która może oznaczać, iż GEO 600 dokonał najważniejszego odkrycia w fizyce od powstania teorii kwantowej. Uważa on, że szum pochodzi z granicy czasoprzestrzeni. Poza tym punktem czas i przestrzeń tworzą jakby liczne osobne ziarna- piksele, zamiast gładkiej wstęgi. Jeśli wyniki uzyskane przez GEO 600 są tym, co mu się wydaje to całkiem prawdopodobne, że żyjemy wszyscy w wielkim kosmicznym hologramie co potwierdza doświadczenie Aspecta.

Już w latach 90 fizycy tacy jak Leonard Susskind i noblista Gerard Hooft zasugerowali taką właśnie możliwość. Jednak jej przyjęcie oznaczałoby, że zgadzamy się z koncepcją, iż całe nasze codzienne doświadczenie to nic innego jak „holograficzne odbicie fizycznego procesu zachodzącego w odległej dwuwymiarowej przestrzeni.” (przypis)

Miejmy otwarte umysły!

Na koniec chciałem zaznaczyć raz jeszcze, że powyższy wpis opisuje jedynie hipotezę naukową i poglądy w nim przedstawione nie są wykładnią obowiązującej fizyki. 

Przypis: cytat z : http://kopalniawiedzy.pl/hologram-holograficzny-wszechswiat-dlugosc-Plancka-szum-wykrywacz-fal-grawitacyjnych-czasoprzestrzen,6739

Bibliografia:

Michael Talbot, “The Holographic Universe”, HarperPerennial/HarperCollins, ISBN 0-06-092258-3

Ponadto oparłem się na http://en.wikipedia.org/wiki/Holographic_principle

Reklamy

3 responses to “A może statki kosmiczne nie są do podróży w ogóle potrzebne? – odejście od fizyki Newtonowskiej

  1. WItam,
    Właśnie znalazłem pańskie arcyciekawe blogi :-). Też jestem entuzjastą astronautyki i okolicznych dziedzin. Co do tematu notki (to nic, że z roku 2012 ;-)) : Jeśli chodzi o tego typu „niematerialne” podróże, to polecam książkę „Tranzyt” – Pierre Pelot. Autor nawet pokusił się o podstawy „naukowe”, aczkolwiek wykorzystywana jest inna zasada, nie promień światła. A co do przekazywania stanu kwantowego w tzw. splątaniu. Paradoks EPR i twierdzenie Bella, niby udowodniono na korzyść mechaniki kwantowej. Ale co to oznacza? Moim zdaniem nie udowodniono, że stan cząstek nie jest skorelowany w momencie emisji stanu splątanego. Zbadać stan kwantowy jednej cząstki można tylko raz. Żeby mieć pewność, że komunikacja kwantowa zachodzi należałoby ją zmienić kilka razy. Czyli można by przesłać informację, a podczas eksperymentów widać, że nie można. Tylko widać, że jak jedna splątana cząstka ma zmierzony określony stan kwantowy, to ta druga ma przeciwny. I koniec. Nie wiem, szczerze mówiąc dlaczego wszyscy myślą, że zachodzi tutaj jakaś między nimi komunikacja. Znacznie ciekawszy jest stan tunelowania elektronu, gdzie widać, jakby cząstka „wypadała” na chwilę z naszej przestrzeni, żeby znaleźć się w innym miejscu (po jakim czasie?? zerowym? – nie wiadomo). Pozdrawiam!!

    • Witam, Bardzo dziękuję za komentarze. Niesamowite jest to że miesiąc temu kupiłem Tranzyt przypadkiem szukając jakiś klasycznych pozycji ! A tutaj w komentarzu taka niespodziana i to pod tekstem z 2012 roku!

  2. To są właśnie te pozafizyczne synchronizacje zdarzeń, których jesteśmy czasem świadkami, a które nazywamy przeważnie przypadkiem ;-).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s