Przepis na układ słoneczny- Reguła Titiusa-Bodego

Można by pomyśleć, że pomimo wielu reguł którym podlega nasz świat są pewne dziedziny, w których trzeba uznać losowość i przypadek. W końcu nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć prawda?

Nie prawda. Przynajmniej w temacie, który dzisiaj chcę podjąć a dotyczącego jednego elementu tworzenia się systemów planetarnych. Pominę szczegóły powstania układu słonecznego przewijając całą historię do przodu, aż do momentu uformowania się planet. Tutaj pauzujemy. Uformowane planety poruszają się po orbitach. Jedne bliżej słońca inne dalej. Można powiedzieć, jak im wypadło tak krążą nie posługując się wyszukanymi terminami. Istnieje możliwość, że jest to tylko złudzenie i orbity planet wcale nie są przypadkowe. Więcej, może istnieć gotowy przepis na odległości w jakich kolejne ciała powinny się znaleźć względem swojej gwiazdy. Magicznym ciągiem cyfr, które wprowadzają ład w ten zdaje się przypadkowy układ to k= 0, 1, 2, 4, 8, …, (ciąg kolejnych potęg dwójki wraz z zerem).

Reguła Titiusa-Bodego bo tak się ta hipoteza nazywa została przedstawiona w 1766 roku a wydana przez dyrektora obserwatorium astronomicznego w Berlinie Johanna Bodego. Jej istotą jest założenie, że średnie odległości planet od gwiazdy centralnej spełniają pewne proste artmetyczne prawo.

Obejmowało ono wszystkie znane ówcześnie planety z jedną luką pomiędzy Marsem a Jowiszem (dziś wiemy, że przestrzeń ta jednak nie jest pusta). Dodatkowym wzmocnieniem prawdziwości tej teorii było późniejsze odkrycie Urana, który znajdował się w miejscu przewidzianym przez Regułę.

Na chwilę obecną astronomowie nie wiedzą jaki jest powód tego, że kolejne ciała spełniają tą zależność, ani czy będzie to miało odniesienie do innych układów planetarnych, choć wstępne badania sugerują, że może to być prawo uniwersalne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s