Kometa C/ 2010 X1 Elenin: cichy koniec głośnej historii

Od grudnia 2010 roku, powoli ale systematycznie zaczęły przesiąkać do internetu a następnie do mainstreamowych mediów wiadomości o nowym ciele niebieskim. Oznaczenie C/2010 X1 nie dużo czytelnikowi pewnie mówi bo na Youtubie a następnie w serwisach informacyjnych (TVN, Polsat) (przypis 1) używano nazwy Elenin.

Tajemnicza kometa Elenin miała być potwierdzeniem istnienia Tyche (niewykrytej planety o masie kilku Jowiszów gdzieś w pasie Kuipera), Nibiru (inna planeta/brązowy karzeł o ekscentrycznej długokresowej orbicie, przecinająca w wieloletnich cyklach Układ Słoneczny) a koniec końców 10 maja 2011 roku, za doniesieniami Chińczyków miała za nią lecieć flota UFO (przypis 2). Następujące po sobie trzęsienia ziemi i inne kataklizmy miały być zapowiedzią oddziaływania zbliżającej się komety. Doszło do ciekawych paradoksów, gdy znajomi, którzy znają moje zamiłowanie do astronomii pytający się „a czy to prawda co mówili w telewizji?” uzyskali odpowiedź dającą im możliwość przeżycia następnych kilku dekad, oraz szczęśliwego obserwowania wchodzenia w dorosłość ich potomstwa, starali się jednak mnie przekonać, że ten koniec świata brzmi całkiem wiarygodnie i nie powinno się go wykluczać. Tyle informacji zostało nam przekazane aż tu nagle w tym interesującym czasie dotarcia jej w okolice Ziemi zrobiło się cicho. Dlaczego?

Kometa w wyniku przelotu dookoła śłońca zdecydowała się, nie robiąc sobie nic znadziei jakie ludzie na trzeciej planecie z nią wiązali, rozpaść się i przelecieć przez okolice orbity ziemi w postaci lodowej mgły. Ani zapowiedzianej wizyty UFO ani choćby końca świata. (Żeby byc dokładnym nie zrobiła tego sama. W okresie jej oblotu dookoła Słońca na naszej gwieździe doszło do koronalnego wyrzutu masy, który był bezpośrednią przyczyną rozpadu komety. Chmura plazmy zdewastowała to ciało.)

Czym więc była znana nawet osobom niezainteresowanym na co dzień astronomią tajemnicza Elenin? Dlaczego robiące wrażenie poważnych, stacje telewizyjne potraktowały temat poważnie? Na drugie pytanie nie znam odpowiedzi, ale pierwsze możemy spokojnie podsumować.

Obiekt C/ 2010 X1 jest a raczej był długookresową kometą z lodowym jądrem o średnicy kilku kilometrów co niczym jej nie wyróżniało z pośród innych cial tego typu. Została odkryta przez rosyjskiego naukowca gdy znajdowała się ok. 700 mln km od Ziemi. Okres obiegu jej orbity to około 10.000- 12.000 lat. Gdyby przeżyła okrążenie słońca minęła by Ziemię o 21 milionów km. To duża odległość . Najciekawszą i zarazem jedyną prawdziwą wiadomością było to, że miała być dostrzegalna na nocnym niebie gołym okiem (jasność 6 mag). Dlaczego wiązano z nią nadziję na zderzenie…trudno powiedzieć. W ciągu roku wiele obiektów NEO przelatuje po bardziej niebezpiecznych dla nas orbitach i często są wykrywane na kilkanaście godziń przed maksymalnym zbliżeniem… albo uderzeniem, jak było w przypadku TC3 kilka lat temu.

                      Mgiełka widoczna na śrdku zdjecia to wszystko co zostało po komecie Elenin

Reasumując: Koniec świata z przyczyn technicznych odwołany (UFO też nie przyleci)!

Przypis 1: http://www.tvnmeteo.pl/informacje/archiwum/2011-09-28/kometa-elenin-nie-przeleci-obok-ziemi,13578,1,0.html

Przypis 2: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/kosmici-kometa-elenin-prima-aprilis

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s