Czy można amatorsko obserwować pas asteroid?- Światło Zodiakalne

Pas asteroid między orbitami Marsa i Jowisza pomimo tysięcy obiektów, na który się składa jest w porównaniu z zajmowaną przestrzenią dosyć rzadki. Pomimo początkowych obaw naukowców wszystkie sondy przeleciały przez niego bezpiecznie a obecnie trwająca misja Dawn swobodnie manewruje w tym obszarze. Połowę masy pasa zawierają 4 największe znajdujące się w nim ciała: planeta karłowata Ceres,oraz asteroidy Westa, Pallas i Hygiea. Wydawać by się mogło, że poza wymagającymi sprzętu i odrobiny doświadczenia, obserwacji punktowych ciał wymienionych wyżej pas asteroid dla początkującego amatora nie ma nic do zaoferowania. Nic bardziej mylnego.

Istnieje słabo znane, szczególne zjawisko światła zodiakalnego. Występuje w postaci słabej poświaty ukazującej się na niebie wzdłuż ekliptyki (stąd nazwa). Jest to zjawisko tak delikatne że nawet światło Księżyca jest w stanie uniemożliwić obserwację. Punktem wyjścia jest pora obserwacji. Na wiosnę jest to moment tuż po zachodzie Słońca a jesienią tuż przed wschodem. Wiosną należy patrzeć w kierunku zachodnim a jesienią na wschód.

Czym jest Światło Zodiakalne?

Za to zjawisko odpowiedzialne są najmniejsze ciała tworzące pas asteroid, czyli pył kosmiczny. Dla ścisłości, pył znajduje się również poza obszarem asteroid, ale to w pasie głównym jest go ze zrozumiałych względów najwięcej a co ważniejsze umożliwia obserwację nieuzbrojonym okiem. Mając dodatkowo aparat fotograficzny z możliwością manualnych ustawień i statyw jesteśmy w stanie wykonać już w miarę niepowtarzalne zdjęcie. Czas około 8 sekund zapisze nam na matrycy dużo więcej niż jest w stanie zobaczyć ludzkie oko.

Ciekawostka: Ciemne niebo w bezksiężycową noc wcale nie jest ciemne. Pył kosmiczny jest odpowiedzialny za 60 % świecenia czarnego nieba, jakby to absurdalnie nie brzmiało (40% to gwiazdy). Światło to jest jednak tak słabe że oko ludzkie je pomija.

Druga ciekawostka: W XVIII wieku próbowano poradzić sobie ze zdefiniowaniem zjawiska i w encyklopedii z 1728 roku dowiadujemy się że światło zodiakalne jest atmosferą Słońca, rzadką i o konsystencji płynnej.

Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/Zodiacal_light

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s