Brakujący obiekt Układu Słonecznego – Planeta X bez mitów

Muszę przyznać, że długo zastanawiałem się, czy temat planet hipotetycznych nie jest zbyt ryzykowny do podjęcia. Powodem tego jest masa doniesień w nieprofesjonalnym tonie bazująca na POP modzie i obracająca się wokół kolejnych końców świata, która robi więcej szkody tematowi niż pożytku przez takie „popularyzowanie”.

Temat masywnej planety, gdzieś w pasie Kuipera (drugi pas planetoid) pojawił się już dawno i związany jest z odkyciem ostatnich planet układu słonecznego Urana i Neptuna. Ich problem polega na tym, że nie „działają” jak należy, to znaczy astronomowie nie znają powodu ich nienaturalnych zaburzeń w orbitach i problem ten ma już przeszło 100 lat. Trudności dodatkowo narastały, gdyż Neptun został odkryty w innym miejscu, niż przewiduje wzór matematyczny Titiusa – Bodiego, o którym pisałem w osobnym artykule. Skoro Neptun tej reguły nie spełniał, to hipotetyczna planeta mająca wpływ na zaburzenia orbit dwóch lodowych olbrzymów może być dosłownie gdziekolwiek. W 1930 roku wydawało się, że problem został rozwiązany. Odkryto planetę za orbitą Neptuna. Niestety nowa planeta była za mała i nie miała takiej masy, żeby zaburzać ruchy innych ciał. Mało tego wyszło na to, że takich Plutonów (obowiązuje pojęcie Plutoidy) jest w tamtym obszarze dużo więcej. Dziś wszystkie te obiekty zostały sklasyfikowane jako drugi pas asteroid zwany Pasem Kuipera a sam Pluton w 2005 roku utracił status planety.

Jak wygląda NAUKOWY stan wiedzy na temat Planety X?

Badając Pas Kuipera astronomowie odkryli, że w odległości 50 jednostek astronomicznych liczba asteroid i plutoidów gwałtownie spada. Nazwano to miejsce Klifem Kuipera. Taka przerwa nie powstaje bez powodu. Prawdopodobne jest oddziaływanie grawitayjne z masywnym ciałem.  Hipotezie tej sprzyja ponadto jeszcze inna sprawa. Źródło komet dlugookresowych. Przybywają one w okolice słońca po dziwnych orbitach. Naukowcy z Uniwersytetu Kobe w Japonii stworzyli model Układu Słonecznego, według którego w odległości do 170 jednostek astronomicznych krąży planeta o masie ok. 30% – 70% masy Ziemi. Może ona mieć średnicę 15 tyś. km i obiegać Słońce w czasie od 1000 do 2500 lat, po orbicie nachylonej do ekliptyki pod kątem do 40°. Inna hipoteza sugeruje, że wspomniane komety długookresowe przybywające w pobliże Słońca z odległego Obłoku Oorta są wytrącane z pierwotnych orbit przez grawitację niezaobserwowanej dotąd planety. Obiekt ten, nazwany przez postulatorów Tyche, może być gazowym olbrzymem o masie do 4 mas Jowisza i krążyć w odległości do 30 000 j.a w zewnętrznym Obłoku Oorta. Istnieje możliwość, że ta planeta może być też tgz. Brązowym Karłem (ciemna nieudana gwiazda upraszczając temat). Tego typu ciało nie byłoby widoczne gołym okiem a tylko w podczerwienii. Poszukiwania obiektu są realizowane m.in. poprzez analizę zdjęć z teleskopu WISE.

Takie są hipotezy naukowców. Jakiekolwiek dywagacje wykraczające poza te dane uznawane są za spekulacje pseudonaukowe. Pisząc ten artykuł celowo zawęziłem źródła tylko do wikipedii chcąc jak najbardziej ograniczyć wpływ idei z serwisów mniej kontrolowanych przez społeczność internetową. Jednocześnie przypominam, że do momentu potwierdzonego odkrycia takiego ciała są to tylko hipotezy. W skrajnym przypadku, jeżeli się potwierdzą oznaczałoby to, że żyjemy w układzie podwójnym co byłoby bardziej naturalne (przeciętne), niż fakt, że Słońce jest samotne. Większość gwiazd na niebie należy do grupy gwiazd wielokrotnych (ponad 50%) a najbliżasza Alfa Centauri jest gwiazdą potrójną.

Kwestia nazwy ewentualnej potwierdzonej planety/ brązowego karła.

Wszystkie spotykane w internecie nazwy hipotetycznych planet jak Nemezis, Tyche, Planeta X Nibiru itd. są nieoficjalne. Jeżeli istnienie obiektu zostanie potwierdzone, to zostanie on oficjalnie nazwany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną

Na podstawie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_X   hipotetyczny obiekt w pasie Kuipera.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hipotetyczne_planety   -historia planet hipotetycznych

http://en.wikipedia.org/wiki/Tyche_(hypothetical_planet)   – hipotetyczny obiekt w obłoku Oorta

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_wielokrotna gwiazdy wielokrotne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s